Serena Williams a revenit în circuitul WTA după depresie și cea mai dură înfrângerea a carierei. Cât a stat pe teren la meciul cu Daria Gavrilova

Serena Williams s-a reîntors pe teren după o perioadă mai dificilă, în care a fost în depresie și a suferit cea mai dură înfrângere a carierei, 1-6, 0-6 cu Johanna Konta. În turul 1 la Cincinnati, fostrul lider mondial a învins-o pe Daria Gavrilova cu 6-1, 6-2. Serena a avut nevoie doar de 65 de minute pentru a închide jocul. Williams o va înfrunta în turul următor pe Petra Kvitova, favorită numărul 8.

„M-am sismțit destul de bine acum. Dar nu este niciodată ușor, indiferent ce spune scorul. Cu siguranță m-am simțit mai relaxată după primul break, dar a fost doar începutul meciului”, a declarat Serena Williams, care nu va avea zi de pauză înaintea partidei cu Petra Kvitova.

Serena este dublă campioană la Cincinnati, turneu în care sunt în cursă și două românce, Simona Halep și Ana Bogdan. Ultima va evolua de la ora 18:00 cu Ekaterina Makarova. Fostul lider mondial a revenit în circuit, după ce săptămâna trecută a declarat forfait la Montreal.

Publicat: 14 08. 2018, 10:54
Actualizat: 14 08. 2018, 10:55