Serena Williams a jucat primul meci după ce a născut. Cum s-a încheiat demonstrativul de la Abu Dhabi, cu Jelena Ostapenko. „Primele meciuri sunt dificile, dar mă bucur că sunt aici”

Serena Williams a pierdut primul meci jucat după ce a devenit mamă, în super-tiebreak, în fața campioanei de la Roland Garros, Jelena Ostapenko. Partida demonstrativă s-a jucat la Abu Dhabi, iar letona s-a impus cu scorul de 6-2, 3-6, 10-5.

Deși Serena a început cu break, semnele pauzei au fost vizibile în start de meci: americanca în vârstă de 36 de ani și-a pierdut primele două ture de serviciu, nu a reușit să servească la fel de rapid precum o face în mod normal, însă mai apoi, până la final, a reușit să urce puțin nivelul în ceea ce privește deplasarea în teren, încă departe de standardele obișnuite. În setul doi, Williams a câștigat de trei ori pe serviciul advers, a și cedat un break, a reușit mai multe curse spre fileu și a smuls aplauze pentru câteva lovituri câștigătoare.

Serena Williams s-a declarat mulțumită, chiar dacă greșelile au făcut diferența în defavoarea ei în super-tiebreak. „Este bine că am revenit pe teren. Este o perioadă excelentă pentru mine. Primele meciuri sunt dificile, mai ales după ce ai născut, dar mă bucur că sunt aici„, a spus Serena Williams la finalul meciului.

Publicat: 30 12. 2017, 16:58
Actualizat: 30 12. 2017, 16:59