Serena Williams a câștigat primul meci disputat după o pauză de un an! Lovitura cu care a băgat frica în adversare, la Eastbourne | VIDEO

US player Serena Williams celebrates after winning with Tunisia's Ons Jabeur against Spain's Sara Sorribes Tormo and Czech Republic's Marie Bouzkova at the end of their round of 8 women's doubles tennis match, on day three, of the Eastbourne International tennis tournament in Eastbourne, southern England on June 21, 2022.,Image: 701634638, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Serena Williams (SUA) a revenit în circuitul de tenis profesionist, la turneul WTA 500 de la Eastbourne (Marea Britanie), câștigând meciul pe care l-a disputat în proba de dublu alături de Ons Jabeur (Tunisia), scor 2-6, 6-3, 13-11 cu Marie Bouzkova / Sara Sorribes Tormo (Cehia / Spania).

Serena Williams, cea mai titrată jucătoare de tenis din Era Open, a revenit cu victorie în circuitul de tenis profesionist! Americanca în vârstă de 40 de ani nu mai disputase niciun meci oficial de 357 de zile.

Serena își face încălzirea pentru Wimbledon (27 iunie – 10 iulie) la turneul de la Eastbourne, unde s-a înscris doar în proba de dublu. Williams va juca, apoi, la Wimbledon în concursul de simplu, grație unui wild card primit de la organizatori.

Serena Williams și Ons Jabeur au revenit spectaculos, marți seară, la debutul în turneul de la Estbourne, după ce au pierdut clar primul set în fața perechii Marie Bouzkova / Sara Sorribes Tormo, scor 2-6, 6-3, 13-11. La fel ca în vremurile în care băga frica în adversare, Serena a reușit o lovitură „extraterestră” din spatele liniei de fund.

Serena Williams și Ons Jabeur, care au primit wild card pentru tabloul de dublu de la Eastbourne, le vor întâlni în sferturile de finală pe Shuko Aoyama (Japonia) și Hao Ching Chan (Taipei). Williams, deținătoare a 23 de titluri de Grand Slam, a absentat din circuit în ultimul an și a dorit să își intre în ritm la turneul din seria WTA 500, înainte de a merge la Wimbledon. Serena a triumfat de 7 ori la Grand Slam-ul de la All England Club. După despărțirea de Patrick Mouratoglou, antrenorul cooptat de Simona Halep în staff, Serena Williams este pregătită de Eric Hechtman, care lucrează și cu sora sa Venus (colaborare începută în 2019).

Publicat: 21 06. 2022, 23:34
Actualizat: 21 06. 2022, 23:37