Se știu finalistele turneului de la Madrid! Cu cine se duelează Ons Jabeur, „coșmarul” Simonei Halep, în meciul pentru trofeu

Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA), „coșmarul” Simonei Halep (România, 21 WTA) din sferturile turneului de la Madrid, a ajuns în marea finală! Jabeur se va lupta pentru trofeu, dar și pentru un premiu uriaș cu Jessica Pegula (SUA, 14 WTA).

Ons Jabeur a obținut joi calificarea în cea mai importantă finală a carierei, la turneul WTA 1000 de la Madrid, după ce a trecut fără emoții de Ekaterina Alexandrova (Rusia, 45 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3. Ons a jucat un tenis fantastic în această săptămână, învingând-o clar și pe Simona Halep, 6-3, 6-2 în sferturile de finală.

Seara târziu s-a decis și a doua finalistă a turneului dotat cu premii în valoare totală de 6,75 milioane de euro! Jessica Pegula a învins-o în minimum de seturi pe Jil Teichmann (Elveția, 35 WTA), scor 6-3, 6-4. Astfel, Ons Jabeur și Jessica Pegula se vor duela sâmbătă pentru trofeul de la Madrid, dar și pentru un cec în valoare de 1,04 milioane de euro.

Ons Jabeur a scris o nouă pagină de istorie la Madrid, devenind prima jucătoare de pe continentul african care accede într-o finală de turneu WTA 1000! La fel ca în meciul cu Simona Halep, sportiva tunisiană a jucat impecabil din punct de vedere tactic, iar Ekaterina Alexandrova nu a avut nicio șansă. Doar o oră și 2 minute a durat semfinala dintre Jabeur și Alexandrova, încheiată cu scorul de 6-2, 6-3.

„Mă săturasem să pierd împotriva ei tot timpul, așa că am venit aici să îmi iau revanșa! Simt că fiecare meci din acest turneu este ca o răzbunare. Sunt foarte bucuroasă pentru performanța mea. Știu că adversara mea juca foarte bine, așa că am încercat să-mi impun cu adevărat ritmul. Sunt foarte mulțumit de nivelul pe care l-am arătat”, a declarat Ons Jabeur după calificarea în finala de la Madrid, conform BBC.

Publicat: 06 05. 2022, 12:27
Actualizat: 06 05. 2022, 12:36