Se știe și a doua semifinalistă de la Rogers Cup. Nu a avut timp de pierdut în „sferturi”

Americanca Sloane Stephens (25 de ani, 3 WTA) este a doua semifinalistă de la Rogers Cup, după ce nu a avut timp de stat la discuții cu Anastasia Sevastova (Ucraina, 19 WTA), scor 6-2, 6-2.

Excelentă în meciurile cu Francoise Abanda și Carla Suarez Navarro, în care nu a cedat niciun set, finalista de la Roland Garros și-a continuat recitalul într-un meci pe care l-a început perfect, cu cinci game-uri câștigate în doar 20 de minute. Pe un hard destul de lent, pe care loviturile aspre din spatele terenului îi sunt favorizate, Sloane și-a pierdut o singură dată serviciul, în final de set unu, dar emoțiile nu au venit niciodată. A fost 6-2 în prima manșă, urmat de un scor asemănător și în setul al doilea, iar seara s-a terminat în doar 70 de minute.

Calificată și în sferturile de dublu, probă în care face pereche cu Genie Bouchard și va lupta cu Latisha Chan (Taipei) și Ekaterina Makarova (Rusia) pentru accesul în careul de ași, Stephens așteaptă meciul Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 15 WTA), programat în această noapte, pentru a-și afla adversara din semifinalele competiției de la Montreal.

Publicat: 10 08. 2018, 22:33
Actualizat: 10 08. 2018, 22:34