Se știe prima finalistă a turneului de la Roma! Chinuită de Bianca Andreescu în sferturi, Iga Swiatek s-a dezlănțuit în semifinale: victoria consecutivă cu numărul 27!

Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) este prima finalistă a turneului WTA 1000 de la Roma! Liderul mondial a trecut fără emoții de Aryna Sabalenka (Belarus, 8 WTA), scor 6-2, 6-1! În cealaltă semifinală, după ora 18:00, se vor duela Ons Jabeur (Tunisia, 7 WTA) și Daria Kasatkina (Rusia, 23 WTA).

Iga Swiatek continuă să își distrugă adversarele din circuitul de tenis profesionist, poloneza ajungând la 27 de victorii consecutive după ce sâmbătă a învins-o pe Aryna Sabalenka, în semifinale la Roma!

Singura adversară care i-a pus probleme Igăi Swiatek în ultimul timp este Bianca Andreescu (90 WTA)! Canadianca de origine română a ținut-o în șah pe Swiatek în primul set al partidei din sferturi, pe care l-a împins în tie-break! Dar Iga s-a impus până la urmă tot în minimum de seturi în fața Biancăi, scor 7-6(2), 6-0.

Iga Swiatek atinge borne istorice în tenisul feminin! Poloneza a ajuns la victoria consecutivă cu numărul 27 după ce a învins-o pe Aryna Sabalenka, iar duminică va disputa a cincea finală la rând în circuitul WTA! Swiatek a câștigat toate meciurile disputate cu trofeul pe masă în acest sezon, la Doha, Indian Wells, Miami și Stuttgart! Meciul dintre Iga Swiatek și Aryna Sabalenka a durat numai o oră și 16 minute, iar sportiva din Belarus a acuzat și o accidentare în setul al doilea.

A doua finalistă de la Roma se va stabili după ora 18:00, când Ons Jabeur, campioană săptămâna trecută la Madrid, o întâlnește pe Daria Kasatkina. Tunisianca a reușit o revenire din altă lume în fața Mariei Sakkari, în sferturi, după ce grecoaica a condus cu 6-1, 5-2 și 30-0! Jabeur a recuperat ambele breakuri, a câștigat setul secund, iar în actul decisiv a defilat, scor final 1-6, 7-5, 6-1. Campioana turneului de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2,52 milioane de euro, va încasa un cec de 332.260 de euro.

Publicat: 14 05. 2022, 14:48