Se anunță o candidată serioasă pentru trofeul de la Doha. Prim set incredibil reușit la debutul său la Qatar Open: „Nu am mai avut o asemenea serie de victorii de nu știu când. Sunt fericită!”

Petra Kvitova leagă victoriile în tenisul feminin: după ce la St. Petersburg a câștigat al 21-lea titlu al carierei, iar în FED Cup a contribuit cu două puncte la calificarea Cehiei în semifinale, marți jucătoarea în vârstă de 27 de ani a impresionat câștigând 24 dintre cele 28 de puncte ale primului set în meciul său de debut de la Doha, împotriva turcoaicei Cagla Buyukakcay. Numărul 21 mondial s-a impus cu 6-0, 6-3, în 56 de minute.

Culmea, două dintre cele trei game-uri adjudecate de Buyukakcay au fost break-uri, însă chiar și așa, Kvitova a ajuns la opt victorii consecutive pe circuit și se anunță mare favorită la trofeu.

Nu am mai avut o asemenea serie de victorii de nu știu când. Sunt fericită. Este un program încărcat pentru mine, dificil. Am ajuns aici abia ieri. Am dormit puțin, foarte greu. Așa că nu m-am gândit prea mult la tenis. Probabil de aceea a părut că am jucat atât de degajat, chiar și cu tot soarele și acel vânt. Nici nu știu cum am făcut-o – se pare că pur și simplu mi-a intrat„, a declarat Kvitova la conferința de presă.

34 de lovituri câștigătoare a trimis Petra Kvitova pe lângă Cagla Buyukakcay

Kvitova are parte de un super-duel în turul doi: o înfruntă pe Agnieszka Radwanska (33 WTA), cea care a trecut, luni, cu mari emoții de Mona Barthel (75 WTA). Poloneza a jucat un decisiv de 64 de minute și a avut nevoie de zece mingi de meci pentru a se califica în șaisprezecimi – scor 3-6, 6-3, 7-5.

Publicat: 13 02. 2018, 18:53
Actualizat: 13 02. 2018, 19:46