Scene reprobabile la Roma! Pliskova și-a ieșit din minți și a distrus scaunul arbitrului, antrenorul ei a mers și mai departe și a făcut un semn obscen. VIDEO | De la ce a pornit totul

Karolina Pliskova (26 de ani, 5 WTA) a oferit unul dintre cele mai urâte momente ale anului în tenisul feminin, miercuri, imediat după ce a fost eliminată de grecoaica Maria Sakkari din turul secund al turneului de la Roma, scor 3-6, 6-3, 7-5.

La 5-5 în setul decisiv, jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep din sferturile de finală de la Madrid a trimis um smash care a aterizat în teren, dar o decizie greșită luată de arbitri avea să ducă, în final, la un gest reprobabil. Pentru că arbitra de tușă a strigat out, Karolina i-a cerut explicații arbitrei de scaun, însă nu a fost convinsă. A urmat un dialog lung, venirea supervizorului, însă nervii cehoaicei nu au putut fi domoliți.

Pliskova vs. arbitrul de scaun:

• Arbitru: „Nu avem o urmă, nu mi-a arătat. Karolina, da, am văzut, tușiera a spus că a ieșit afară”
  • Pliskova: „Ea nici măcar nu poate să arate urma, a fost atât de mult în interior”
  • Arbitru: „Știu, înțeleg ce spui…Dar am pierdut urma”
  • Pliskova: „Dar tușiera nu poate să ne-o arate?”
  • Arbitru: „Știu că ea stă acolo, dar a pierdut urma”
  • Pliskova: „Cum poate să pierdă urma? Cheamă supervizorul”

Discuția nu a convins-o pe fosta lideră mondială, iar supervizorul turneului și-a făcut apariția pe teren pentru a rezolva problema. I-a transmis același mesaj, că punctul va merge la adversara sa, iar cehoaica nu a putut trece peste moment. S-a întors pe teren, a pierdut ultimele două game-uri ale meciului, iar la final a avut un moment de furie. Nu a salutat-o pe arbitră și a izbit scaunul cu racheta, distrugându-l.

Iar momentul de nervozitate al Pliskovei a fost completat de un gest obscen făcut de antrenorul ei. Scos din sărite de cele întâmplate, Tomas Krupa a arătat degetul mijlociu spre camerele de vedere care-l filmau.