Scene halucinante! Un tenismen de top care va executa 18 luni de serviciu militar obligatoriu și-a ieșit din minți pe teren! Primea dispensă dacă ar fi câștigat turneul, dar a pierdut în turul doi | VIDEO

Tenismenul sud-coreean Soon Woo Kwon (25 de ani), fost număr 52 ATP, actualmente ocupant al locului 112 ATP, a cedat nervos după ce nu a reușit să obțină scutire pentru serviciul militar obligatoriu din țara sa.

Soon Woo Kwon s-a înscris la Jocurile Asiatice cu intenția de a cuceri medalia de aur și a scăpa de serviciul militar obligatoriu de 18 luni, însă teismenul din Coreea de Sud a pierdut în turul doi: 3-6, 7-5, 4-6 cu Kasidit Samrej (636 ATP) din Thailanda.

Turneul din cadrul Jocurilor Asiatice, o competiție multi-sportivă internațională organizată de Consiliul Olimpic al Asiei, a avut o miză uriașă pentru Soon Woo Kwon! Obținerea unei medalii de aur l-ar fi scutit pe acesta de serviciul militar obligatoriu de 18 luni, însă presiunea și-a spus cuvântul.

Kwon a pierdut prematur, în fața unui adversar mult mai slab clasat decât el, iar sud-coreeanul a văzut negru în fața ochilor după meci. Soon Woo și-a făcut praf racheta, apoi a refuzat să dea mâna cu adversarul și cu arbitrul de scaun, părăsind arena în huiduielile spectatorilor.

Lui Soon Woo Kwon nu îi mai rămâne acum decât să se supună legii din Coreea de Sud și să meargă obligatoriu în armată. Kwon a câștigat în acest an un turneu ATP, la Adelaide (Australia), învingându-l în finală pe Roberto Bautista-Agut din Spania.

Am avut un comportament nesăbuit”

Soon Woo Kwon și-a cerut scuze pentru comportamentul pe care l-a avut la finalul meciului cu Kasidit Samrej: „Imediat după meciul pe care l-am disputat în turul doi la Jocurile Asiatice, am avut un comportament nesăbuit pe care nu ar fi trebuit să îl am ca și component al echipei naționale.

Le prezint scuze tuturor oamenilor care au susținut echipa națională și publicului prezent în arenă. Încă o dată, îi prezint scuze sincere și lui Samrej, care a fost ofensat de comportamentul meu nepoliticos.

Regret și voi reflecta la gesturile pe care le-am făcut. Voi fi un sportiv responsabil și voi cântări foarte bine deciziile pe care le voi lua”, a scris Soon Woo Kwon pe rețelele de socializare.

Publicat: 26 09. 2023, 19:38