Scene dramatice în vestiar la US Open! De ce a început să plângă în hohote Marketa Vondrousova, campioana de la Wimbledon 2023 | VIDEO

Marketa Vondrousova (Cehia, 9 WTA) a început să plângă în hohote în vestiar la US Open, chiar dacă a obținut calificarea în sferturile de finală ale Grand Slam-ului american.

Deși se află încă în cursa pentru trofeul de la US Open, după ce a triumfat și la Wimbledon în acest an, Marketa Vondrousova a fost nevoită să ia o decizie sfâșietoare.

Marketa Vondrousova a învins-o la mare luptă pe americanca Peyton Stearns (59 WTA), scor 6-7(3), 6-3, 6-2 în optimi, iar cehoaica s-a accidentat la mâna stângă în timpul partidei. Din acest motiv, Vondrousova nu a mai putut reveni pe teren pentru meciul de dublu, iar cel mai mult a avut de suferit coechipera ei, Barbora Strycova.

US Open 2023 este ultimul turneu de Grand Slam din cariera Strycovei, care nu s-a supărat pe Vondrousova. Barbora a înțeles decizia luată de Marketa, pentru a nu risca să își agraveze accidentarea.

În momentul în care Strycova a luat-o în brațe pe Vondrousova, campioana de la Wimbledon a izbucnit în lacrimi, părându-i rău că Barbora nu și-a putut continua aventura la US Open din cauza ei.

Marketa Vondrousova, 11 victorii consecutive în turneele de Grand Slam

După retragerea din proba de dublu de la US Open, Barbora Strycova păstrează o șansă de a-și încheia cariera cu un titlu de Grand Slam, fiind calificată în sferturi la dublu-mixt, alături de Santiago Gonzalez (Mexic). Cei doi se luptă pentru semifinale cu Mate Pavic (Croația) și Ena Shibahara (Japonia).

Totodată, Marketa Vondrousova speră să se recupereze până la ora meciului cu Madison Keys (SUA, 17 WTA) din sferturile de finală ale probei de simplu. Vondrousova a ajuns la 11 victorii consecutive în turneele de Grand Slam după victoria cu Peyton Stearns.

Celelalte meciuri din cadrul sferturilor de finală de la US Open sunt: Sorana Cîrstea (România, 30 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, 10 WTA), Coco Gauff (SUA, 6 WTA) – Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA) și Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA) – Qinwen Zheng (China, 23 WTA).

Publicat: 05 09. 2023, 14:51