Scandal incredibil între două rivale ale Simonei Halep! Agnieszka Radwanska mătură pe jos cu Victoria Azarenka: „Doamne, ești mamă și faci așa ceva!?”

Agnieszka Radwanska (Polonia, 33 de ani), jucătoare care s-a retras din tenis în anul 2018, a luat-o în colimator pe Victoria Azarenka (Belarus, 33 de ani), sportivă aflată încă în activitate.

Agnieszka Radwanska, fostă ocupantă a locului 2 mondial, a comentat un gest controversat facut în acest sezon de Victoria Azarenka, dubla campioană de Grand Slam care s-a aflat pe locul 1 mondial în trecut.

Victoria Azarenka a șocat lumea tenisului la meciului cu Linda Fruhvirtova, o sportivă cu 16 ani mai mică decât ea. Sportiva din Belarus a părăsit terenul la Miami Open în setul doi, aparent fără motiv, după 47 de minute de joc, şi a anunţat că abandonează partida. Fără să pară accidentată, Azarenka a decis să se retragă de pe teren în momentul în care adversara ei conducea cu 6-2, 3-0, după 45 de minute.

Deși au trecut luni bune de la momentul respectiv, Agnieszka Radwanska nu a ratat ocazia să o taxeze dur pe Victoria Azarenka: „Îți amintești ce a făcut Azarenka anul acesta? Doamne… Ea a jucat teatru și înainte de acel meci, de mai multe ori, simulând accidentări, având o atitudine de nimic. Mă uitam la meciul ei de la Miami, mă uitam și ceva nu se potrivea deloc acolo. Pierdea și a părăsit terenul în mijlocul setului.

Mă gândeam: ‘Doamne, fată’ Ai 33 de ani, ai toate armele pe teren, ești mamă. Și faci așa ceva!’. Este complet de neînțeles pentru mine. Pur și simplu nu-mi pot explica… Cum poți face așa ceva?!”, a afirmat Radwanska în presa din Polonia, criticând comportamentul inexplicabil al bielorusei. Între Agnieszka și Victoria a fost o rivalitate importantă, cele două întâlnindu-se de nu mai puțin de 19 ori pe terenul de tenis. Istoria partidelor directe este clar de partea Azarenkăi, scor 14-5!

Publicat: 18 09. 2022, 19:01