Șarapova – Gavrilova, a doua semifinală a turneului de la Roma. „Mașa” a învins-o pe Azarenka și continuă lupta cu Halep pentru locul al doilea în clasamentul WTA

• Maria Șarapova, a treia favorită a turneului WTA de la Roma, a ajuns în penultimul act al competiției, după ce în sferturile de finală a învins-o pe Viktoria Azarenka din Belarus, scor 6-3, 6-2.

De o oră și 34 de minute a avut nevoie rusoaica pentru a tranșa de o manieră clară duelul foștilor lider mondiali, din sferturile de la Roma. Rusoaica a câștigat rapid un meci care, cel puțin la prima vedere, se anunța unui complicat, în fața unei adversare în revenire de formă, care a arătat în capitala Italiei că are forța să se bată de la egal la egal cu cele mai bune jucătoare ale lumii.

Sâmbătă, Șarapova pornește ca mare favorită în a doua semifinală a turneului roman, contra surprizei competiției, Daria Gavrilova (21 de ani), tânăra rusoaică, aflată înaintea acestei săptămâni pe locul 78 în ierarhia WTA, care la Foro Italico a venit din calificări și a câștigat déja șase partide.

Astfel, lupta de la distanță dintre Halep și Șarapova continuă, miza fiind locul al doilea în ierarhia WTA și, mai important, statutul de favorită secundă la Roland Garros. În acest moment, pentru a rămâne pe locul second, românca are nevoie ca Șarapova să nu câștige turneul de la Roma.

În cealaltă semifinală, Simona Halep o va întâlni pe Carla Suarez-Navarro, sâmbătă de la ora 13:30.

Publicat: 15 05. 2015, 22:28
Actualizat: 15 05. 2015, 22:29