Samantha Stosur este adversara Simonei Halep în finala de la Sofia

Jucătoarea australiană Samantha Stosur, locul 19 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Sofia, urmând să o întâlnească în ultimul act al competiției pe românca Simona Halep, informează AFP.

Stosur a învins-o în semifinale, cu scorul de 6-1, 1-6, 6-3, pe sportiva rusă Anastasia Pavliucenkova, numărul 26 mondial.

Simona Halep, locul 14 WTA, a obținut, tot sâmbătă, calificarea în finala turneului de la Sofia, dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari, învingând-o în semifinale de sportiva sârbă Ana Ivanovici, numărul 16 mondial, scor 2-6, 6-1, 6-3.

Cele două s-au mai întâlnit în acest an în finala turneului de la Moscova, câștigată de Halep, dar și în optimi la Cincinnati, unde s-a impus tot românca.