S-a terminat meciul Mihaelei Buzărnescu de la WTA Birmingham. Cum s-a descurcat în fața numărului 3 mondial

Mihaela Buzărnescu (42 WTA) a părăsit competiția de la Birmingham încă din primul tur. A fost învinsă cu 2-0 la seturi (6-3; 6-4) de Karolina Piskova (Cehia; 3WTA). Partida a durat o oră și 11 minute.

Românca a jucat pentru prima dată în acest an într-un turneu desfășurat pe iarbă și nu s-a regăsit. Nu i-a pus foarte mari probeleme adversarei, nereușind să-și creeze vreo șansă de break. De partea cealaltă, sportiva din Cehia nu a forțat. A înregistrat câte un break în fiecare set și s-a calificat în turul secund, unde va juca împotriva învingătoarei din partida Kristyna Pliskova (Cehia; 112 WTA) – Viktoriya Tomova (Bulgaria; 190 WTA).

Mihaela Buzărnescu ajunge la al treilea eșec consecutiv în turneele WTA. Precendentele au avut loc în primul tur de la Roland Garros și Roma.

Publicat: 17 06. 2019, 22:53
Actualizat: 17 06. 2019, 22:56