S-a stabilit și a doua semifinală de la Australian Open: Murray vs Raonic. În celălalt meci, Federer se duelează cu Djokovic

Spre deosebire de turneul fetelor de la Australian Open, unul al rezultatelor bombă, în competiția masculină din 2016 nu a fost loc de surprize. Favoriții și-au câștigat meciurile în cadrul sferturilor de finală, astfel că se vor bate pentru un loc în ultimul act Novak Djokovic (cap de serie numărul 1), Roger Federer (cap de serie numărul 3), Andy Murray (cap de serie numărul 2) și Milos Raonic (cap de serie numărul 13).

• Semifinala dintre elvețianul Federer, de patru ori campion al Australian Open, și sârbul Djokovic, de cinci ori triumfător la Melbourne, era cunoscută încă de marți, iar miercuri a fost stabilit și celălalt meci din penultimul act: Andy Murray – Milos Raonic.

Britanicul Andy Murray s-a impus în sferturi contra spaniolului David Ferrer (favorit 8), după un meci dur, încheiat în patru seturi, scor 6-3, 6-7(5), 6-2, 6-3. Partida a durat trei ore și 25 de minute, cu o oră și 6 minute mai mult decât meciul dintre canadianul Raonic și francezul Gael Monfils (favorit 23). Culmea, deși s-a încheiat mult mai repede, jocul dintre Raonic și Monfils a fost decis tot în patru manșe, 6-3, 3-6, 6-3, 6-4. Evident că serviciul distrugător al canadianului a fost unul dintre elementele care au scurtat lungimea game-urilor. Prin rezultatul obținut la Melbourne, Milos Raonic își egalează cea mai bună performanță în turneele de grand Slam, semifinala de la Wimbledon 2014.

Dacă Federer și Djokovic, protagoniștii primei semifinale programate joi de la ora 10:30, s-au mai întâlnit de 44 de ori în circuit (scor 22-22), Murray și Raonic au mai jucat doar 6 meciuri directe. Scorul la general este 3-3, singura partidă desfășurată în cadrul unui turneu de Grand Slam fiind câștigată de britanic, în optimi la US Open 2012: 6-4, 6-4, 6-2.

Publicat: 27 01. 2016, 17:38
Actualizat: 30 01. 2016, 19:59