S-a stabilit prima finalistă la Turneul Campioanelor 2023: și-a spulberat adversara din semifinale în doar 64 de minute!

S-a stabilit prima finalista la Turneul Campioanelor 2023: si-a spulberat adversara din semifinale in doar 64 de minute!
Vezi galeria foto - 6 poze

Duminică, 5 noiembrie, s-a stabilit prima finalistă la Turneul Campioanelor 2023: americanca Jessica Pegula (29 de ani – 5 WTA) și-a spulberat adversara din semifinale, pe conaționala Coco Gauff (19 ani – 3 WTA), în doar 64 de minute, scor 6-2, 6-1.

Jessica Pegula și-a spulberat adversara din semifinale în doar 64 de minute la Cancun! S-a stabilit prima finalistă la Turneul Campioanelor 2023

Duminică dimineață, de la ora României 01:00, la Cancun, în Mexic, a început prima semifinală de la Turneul Campioanelor 2023, care le-a așezat față în față pe americancele Jessica Pegula și Coco Gauff.

La Cancun, Pegula nu pierduse nici măcar un set înaintea acestui meci și se anunța a fi marea favorită a confruntării. Iar numărul 5 WTA și-a confirmat rapid statutul. Jessica Pegula a făcut break-ul încă din game-ul de debut al meciului, după care a condus setul în favoarea ei și a reușit să se impună în primul act cu 6-2, după doar 31 de minute.

Coco Gauff nu a găsit resursele necesare pentru a-i pune probleme conaționalei nici în setul secund, astfel că prima semifinală de la Turneul Campioanelor s-a tranșat rapid. După alte 33 de minute, Jessica Pegula a câștigat și setul secund, scor 6-1, reușind să își adjudece primul loc din marea finală.

„Coco reprezintă prezentul și viitorul tenisului american. În același timp, sunt fericită că mă aflu și eu în topul acestui joc și sunt unul dintre liderii tuturor americanilor. Așa că este foarte drăguț! Cam asta este poziția în care mă văd”, a declarat Jessica Pegula, după ce a învins-o pe Coco Gauff, care îi este și parteneră la dublu.

Pe cine va întâlni în marea finală

În marea finală de la Turneul Campioanelor 2023, Jessica Pegula o va întâlni pe învingătoarea dintre Aryna Sabalenka și Iga Swiatek. Semifinala acestora a început, însă după doar 18 minute s-a întrerupt. O furtună a lovit Cancun, iar organizatorii au decis reprogramarea partidei. Aceasta se va relua duminică, 5 noiembrie, de la scorul de 2-1 la game-uri pentru Iga Swiatek. Sabalenka va servi în game-ul al 4-lea, de la 30:30.

„Ambele au mai câștigat titluri de Grand Slam și turnee mari, așa că presupun că din nou voi porni cu un dezavantaj. Dar să fac față pe un teren atât de dificil cum a fost cel de aici, îmi va da multă încredere pentru sezonul viitor”, a declarat Jessica Pegula, referitor la posibila finalistă pe care ar putea să o întâlnească.

La ediția din 2023 a Turneului Campioanelor, Jessica Pegula a învins-o deja o dată pe Aryna Sabalenka, în faza grupelor, scor 6-4, 6-3.

Publicat: 05 11. 2023, 10:03