S-a stabilit finala Cupei Davis 2021! Rusia a făcut instrucție cu Germania în semifinale

Rusia este a doua echipă calificată în finala Cupei Davis 2021, după ce Andrey Rublev și Daniil Medvedev au făcut instrucție cu Dominik Koepfer, respectiv Jan-Lennard Struff! Rușii se vor lupta pentru „Salatiera de argint” cu Croația.

Rusia – Croația este finala Cupei Davis 2021, iar meciurile din cadrul întâlnirii de la Madrid vor avea loc duminică, de la ora 17:00!

Jucătorii ruși, mult mai bine clasați decât nemții, au defilat în partidele de simplu de sâmbătă: Andrey Rublev (5 ATP) l-a depășit pe Dominik Koepfer (54 ATP) cu 6-4, 6-0 în primul joc, în timp ce Daniil Medvedev (2 ATP) l-a învins pe Jan-Lennard Struff cu 6-4, 6-4. Meciul de dublu a contat doar pentru palmares, iar germanii și-au adjudecat punctul de onoare: Kevin Krawietz și Tim Puetz i-au învins pe Aslan Karatsev și Karen Khachanov, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Rusia a învins Germania cu 2-1 și s-a calificat pentru prima oară după 15 ani în finala Cupei Davis! Rușii au mai disputat finala ediției din 2015, atunci când au triumfat în competiția inter-țări după 3-2 cu Argentina. Daniil Medvedev și Andrey Rublev au fost mult prea puternici pentru germani, care nu s-au putut baza pe Alexander Zverev (3 ATP), acesta nerăspunzând convocării. Cupa Davis își va desemna duminică o nouă campioană, ținând cont că Spania, deținătoarea trofeului, nu a trecut de grupe la turneul final din acest an.

Finala dintre Rusia și Croația poate fi urmărită pe programele Digisport și Look Sport! Croația s-a calificat în finală vineri, după o întâlnire electrizantă cu Serbia lui Novak Djokovic, scor 2-1! Cheia întâlnirii dintre Serbia și Croația a fost chiar prima partidă, pierdută neașteptat de Dusan Lajovic (33 ATP) în fața croatului Borna Gojo, aflat pe locul 279 ATP, scor 6-4, 3-6, 2-6! Novak Djokovic (1 ATP) și-a făcut datoria în al doilea meci și l-a învins pe Marin Cilic (30 ATP), cel mai bun jucător din echipa adversă, cu 6-4, 6-2, dar „Nole” a fost neputincios în jocul de dublu, cedat alături de Filip Krajinovic: 5-7, 1-6 cu Nikola Mektic/Mate Pavic.

Publicat: 05 12. 2021, 09:32
Actualizat: 05 12. 2021, 09:37