S-a încheiat finala Cupei Davis 2022! Canada a câștigat în premieră „Salatiera de argint”, sub privirile lui Novak Djokovic | VIDEO

Felix Auger-Aliassime celebrate victory of Canada with the team Italy v Canada, Tennis Davis Cup, Malaga, Spain - 26 Nov 2022,Image: 740386755, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Canada a câștigat Cupa Davis pentru prima oară în istorie, după ce a învins fără drept de apel Australia, scor 2-0 în finala disputată duminică la Malaga (Spania).

Canadienii s-au impus în primele două meciuri de simplu, astfel că nu a mai fost nevoie de partida de dublu pentru a se decide finala Cupei Davis! Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Vasek Pospisil, Alexis Galarneau și Gabriel Diallo s-au încoronat campioni în competiția inter-țări din tenis.

Novak Djokovic a urmărit din tribune meciul dintre Felix Auger-Aliassime și Alex de Minaur, scor 6-3, 6-4, care a fost și ultimul al finalei de la Malaga.

Canada mai jucase o singură finală în Cupa Davis, în anul 2019, când Spania s-a impus cu 2-0! De această dată sportivii din „Țara frunzei de arțar” au scris istorie, învingând Australia cu 2-0 în ultimul act. A fost pentru prima oară după 32 de ani când două echipe din afara Europei s-au confruntat în finala Cupei Davis! În anul 1990, Statele Unite ale Americii învingeau Australia cu scorul de 3-2.

Sportivii canadieni și-au adjudecat clar ambele partide de simplu: Denis Shapovalov a trecut de Thanasi Kokkinakis cu 6-2, 6-4, iar Felix Auger-Aliassime l-a învins pe Alex de Minaur cu 6-3, 6-4. Printre spectatorii aflați în tribunele arenei din Malaga s-a aflat și Novak Djokovic, fostul lider mondial aplaudând victoria canadienilor.

Cât au încasat canadienii după triumful din Cupa Davis

Reprezentativa Australiei, antrenată de Lleyton Hewitt, câștigase de nu mai puțin de 28 de ori Cupa Davis, însă nu a avut nicio șansă de această dată. Componenții echipei Canadei, antrenați de Frank Dancevic, au încasat 2,1 milioane de euro după triumful istoric din finala Cupei Davis. Felix Auger-Aliassime și compania au avut o misiune mai grea în semifinale decât în ultimul act.

Auger-Aliassime a fost eroul echipei sale la întâlnirea cu Italia, acesta câștigând atât meciul de simplu, 6-3, 6-4 cu Lorenzo Musetti, cât și partida de dublu, alături de Vasek Pospisil: 7-6(2), 7-5 cu Matteo Berrettini / Fabio Fognini. De la italieni s-a remarcat Lorenzo Sonego, cel care l-a învins pe Denis Shapovalov cu 7-6(4), 6-7(5), 6-4.

Publicat: 27 11. 2022, 18:06
Actualizat: 27 11. 2022, 20:25