Rusoaica de 16 ani continuă să scrie istorie la Australian Open. Revenire spectaculoasă de la 1-5 în decisiv

Rusoaica Mira Andreeva continua să impresioneze la Australian Open și după ce a eliminat-o pe Ons Jabeur, locul 6 mondial. Sportiva în vârstă de 16 ani a reușit o revenire spectaculoasă la Australian Open în meciul cu jucătoarea franceză Diane Parry. După ce fiecare jucătoare a luat câte un set, s-a mers în decisiv, iar Diane Parry a condus cu 5-1. Părea că totul e jucat.

Rusoaica Mira Andreeva scrie istorie la Australian Open

Mira Andreeva a intrat însă în transă și a jucat extraordinar, salvând și o minge de meci la 5-3 pentru Parry. Mira Andreeva, rusoaica stabilită în Franța, s-a impus cu 1-6, 6-1, 7-6 și va juca în optimi cu Storm Hunter sau Barbora Krejcikova.

Anisimova a eliminat-o pe Badosa

O altă surpriză a fost furnizată de tenismena americană Amanda Anisimova (22 de ani), care a luat o pauză în mai 2023 din cauza problemelor mentale. Amanda s-a întors spectaculos în circutul WTA. Anisimova a revenit de la 1-4 în primul set și a învins-o pe Paula Badosa, scor 7-5, 6-4.

Anisimova s-a calificat în optimile de finală, unde va da peste sperietoarea Sabalenka. Aceasta a ajuns la 10 victorii consecutive la Australian Open. Ea s-a calificat în optimile de finală după ce a distrus-o pe Lesia Tsurenko, scor 6-0, 6-0, în doar 53 de minute.

Victoria bielorusei vine după alte două succese categorice: 6-0, 6-1 cu Ella Seidel și 6-3 6-2 cu Brenda Fruhvirtova.

O altă jucătoare în mare formă este Cori Gauff. Campioana de la Flushing Meadows a stat pe teren doar o oră şi 3 minute, administrându-i compatrioatei sale, Alycia Parks, o înfrângere dureroasă: 6-0, 6-2. Cu 88% mingi câştigate cu primul serviciu, numărul 4 WTA nu i-a oferit adversarei nicio șansă și ar putea să dea peste Sabalenka în semifinal.

Publicat: 19 01. 2024, 11:06