Rosol și-a făcut clare intențiile de a-și păstra titlul obținut în 2013 în București

• Cehul Lukas Rosol a defilat în primul meci de la BRD Năstase-Țiriac Trophy.
  • Rosol s-a impus scor 6-0, 7-6, tie-break adjudecat cu 8-6, în fața italianului Filippo Volandri.
  • În turul secund, Rosol va juca împotriva finlandezului Jarkko Nieminen, calificat încă de ieri, după o partidă în setul decisiv în fața argentinianului Leonardo Mayer

Terenul 2 a fost neîncăpător pentru spectatori la primul meci al zilei. Meciul campionului de anul trecut, Lukas Rosol, a fost programat, surprinzător pentru mulți dintre cei veniți la tenis, pe a treia arenă a complexului sportiv. Adversarul său, italianul Filippo Volandri, aflat la a 11-a participare la turneul bucureștean, a fost însoțit de o echipă mare de susținători, liderul galeriei sale fiind coechipierul său din echipa azzură, Daniele Bracciali.

Finalistul din 2006 de la București a fost dominat clar în primul set, Rosol atacând de la prima lovitură. Cehul a intrat mult în teren pentru a returna serviciul lui Volandri, pedepsind aspru cu o finalizare la fileu fiecare răspuns scurt al italianului. Jucătorul din „Cizmă” s-a răzbunat pe fileu, lovind cu putere plasa, fără a-și rupe însă racheta. S-a contrat cu arbitrul, reproșându-i că a verificat o altă urmă a mingii. Într-un sfert de oră, setul a fost încheiat, iar privirile spectatorilor au alunecat către terenul alăturat, pe care se vedeau silutele lui Gilles Simon și Grigor Dimitrov, aflați la mijlocul unui antrenament.

6 victorii consecutive a adunat cehul Lukas Rosol în România

Rosol a început la fel de tare și setul secund, luând avans de un break, la 2-1. A început însă o serie de greșeli care l-au readus în partidă pe Filippo Volandri. Încurajările italienilor din tribune l-au purtat pe Volandri până în tie-break, dar cel care a câștigat a fost tot Lukas Rosol, după o oră și 7 minute de la primul punct.