Românii, eliminați de la Monte Carlo. După Tecău, și Mergea a părăsit turneul, în faza sferturilor

Vești proaste pentru români la turneul de la Monte Carlo. După eliminarea din optimi a perechii Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna a fost eliminată în sferturirle competiției de dublu din Principat de perechea formată din britanicul Jamie Murray, fratele lui Andy Murray, și brazilianul Bruno Soares.

Mergea și Bopanna au pierdut categoric, în două seturi, scor 2-6 3-6.

Meciul a durat fix o oră de joc. În primul set, perechea Murray/Soares s-a despins de la scorul de 1-1, când cei doi tenismeni au reușit să facă primul break al partidei. S-a făcut 2-1, iar după aceea ambele perechi și-au câștigat serviciul. La scorul de 4-2, din nou, cuplul Jamie Murray/Bruno Soares a făcut break-ul, câștigând contra serviciului. În următorul game, cei doi au servit bine și si-au adjudecat prima parte a confruntării.

Actul secund a fost mult mai strâns. Cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 3-3, când, din nou, perechea braziliano-engleză a făcut break-ul. În game-ul următor Murray servit bine și a mai adăugat un game în dreptul echipei sale. În cele din urmă, perechea Murray/Soares a mai câștigat odată împotriva seriviciului și și-a trecut în cont și al doilea set.

În semifinale, perechea Jamie Murray/Bruno Soares, cap de serie numărul patru, va întâlni cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo (favorita doi), care a trecut, în sferturi, de perechea Treat Huey/Max Mirnyi.

În urma acestei eliminări, România a rămas fără reprezentanți pe tabloul de dublu masculin al competiției.

Publicat: 15 04. 2016, 15:40
Actualizat: 15 04. 2016, 16:33