România – Elveția 1-0! Irina Begu, victorie de senzație cu cea mai bună jucătoare a Elveției

Irina Camelia Begu, locul 26 mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Birmingham, după ce a învins-o, miercuri, pe elvețianca Belinda Bencic (8 WTA), scor 6-4, 4-3, care s-a retras din cauza unor probleme medicale.

Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră și 20 minute. În primul set, confruntarea a fost echilibrată până în game-ul nouă, când Belinda Bencic a pierdut pe propriul serviciu, și, imediat, Irina Begu a închis setul în favoarea sa, scor 6-4.

În manșa secundă, sportiva din România și-a adjudecat foarte greu game-ul de serviciu la 2-1, când a salvat trei mingi de break. Echilibrul s-a păstrat până la 3-3, când Irina Begu a câștigat pe serviciul advers, moment în care Belinda Bencic a luat decizia să se retragă din cauza unor probleme medicale.

S-a terminat 6-4, 4-3, pentru Irina Begu (numărul 26 WTA) care a câștigat prin abandonul Belindei Bencic, locul 8 mondial, în prima confruntare dintre cele două sportive. În optimile de finală, Irina Begu se va întâlni cu Tsvetana Pironkova, locul 72 WTA.

În acest an, Irina Begu a mai trecut de două jucătoare din top 10, Victoria Azarenka și Garbine Muguruza.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 15 06. 2016, 18:42
Actualizat: 15 06. 2016, 18:44