România a terminat la egalitate prima zi a meciului din Cupa Davis împotriva Poloniei!

România și Polonia au terminat la egalitate, 1-1, prima zi a duelului care desemnează echipa ce va merge în Grupa 1 a Cupei Davis. Marius Copil (81 ATP) a adus primul punct naționalei noastre, după ce l-a învins, cu 2-0 la seturi, pe Kamil Majchrzak (187 ATP). Același scor s-a înregistrat și în al doilea meci dintre Adrian Ungur (674 ATP) și Hubert Hurkacz (95 ATP), dar în favoarea polonezului.

Marius Copil și-a păstrat statutul de favorit în fața lui Majchrzak și s-a impus, după o oră și 16 minute, cu scorul de 6-2; 6-4. Jucătorul nostru a făcut un meci solid și nu i-a dat șanse de break polonezului. A reușit să „spargă” de două ori în primul set și o dată în setul secund.

De partea cealaltă, Adrian Ungur a avut două oportunități de set în prima manșă, dar în cele din urmă s-a mers în tie-break, unde Hurkacz s-a impus cu 7-3. În setul 2 s-a mers cap la cap, un singur break făcând diferenața. Polonezul a forțat în final și a închis partida cu 7-5.

Programul de duminică:
ora 12:00: Florin Mergea (689 ATP dublu)/ Horia Tecău (25 ATP dublu) – Lukasz Kubot (5 ATP dublu)/ Marcin Matkowski (72 ATP dublu)