Românca Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile turneului BRD Bucharest Open

Jucătoarea de tenis Jaqueline Adina Cristian, locul 341 WTA, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, desfășurat pe zgură și dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari.

În runda inaugurală, Cristian (19 ani), beneficiară a unui wild card, a învins-o, scor 4-6, 6-4, 6-2, pe ucraineanca Kateryna Kozlova (23 de ani), numărul 124 mondial. Românca a revenit în momentul în care era condusă cu un set și avea și un break de recuperat, la scorul de 2-4 în actul secund. Partida a durat două ore și 12 minute.

Următoarea adversară a lui Jaqueline Cristian va fi învingătoarea dintre Irina Begu, cap de serie numărul 7 și locul 58 WTA, și Ivana Jorovic din Serbia, numărul 172 mondial.

Prezența în runda secundă a turneului WTA de la București este premiată cu 3.310 dolari și 30 de puncte în ierarhia mondială de simplu.