Roland Garros n-a rămas fără români! Filip Jianu s-a calificat în sferturile probei de juniori și joacă tot azi pentru un loc în careul de ași

Filip Jianu (17 ani) s-a calificat în sferturile de finală ale competiției de juniori de la Roland Garros, miercuri, după ce a trecut de favoritul trei, americanul Brandon Nakashima, scor 6-7 (3), 6-3, 6-4.

Partida dintre cei doi s-a întrerupt, miercuri, din cauza ploii, la scorul de 5-5, după ce Jianu reușise să revină de la 1-4. Primul set i-a revenit lui Nakashima, cel care are clasament ATP și ocupă poziția 525, la tie-break. Americanul s-a impus la trei, după ce Jianu a ratat o minge de set la scorul de 6-5 în favoarea sa.

Românul a făcut diferența în restul partidei. S-a impus cu 6-3 în al doilea set, iar în decisiv, în ciuda faptului că a fost condus cu 2-0, a revenit și s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros după o partidă care a durat două ore și jumătate.

În sferturile de finală de la juniori, Filip Jianu îl va întâlni pe danezul Holger Vitus Nodskov Rune, favorit șapte, care a împlinit recent 16 ani. Partida dintre cei doi va avea loc tot astăzi, în jurul orei 16:30, pe terenul 12 de la Roland Garros

Jianu a mai înregistrat o performanță remarcabilă în acest sezon, când a ajuns până în faza semifinalelor la Australian Open. Acoo, românul a pierdut în fața americanului Emilio Nava, într-un meci de trei seturi.

Publicat: 06 06. 2019, 15:10
Actualizat: 06 06. 2019, 15:50