Roland Garros își cunoaște prima semifinalistă. A prins careul de ași fără set pierdut și cea mai importantă victorie e la #20 mondial

Madison Keys (23 de ani, 13 WTA) este prima semifinalistă de la Roland Garros. A treia cea mai bine clasată jucătoare din Statele Unite ale Americii a respectat calculele hârtiei și a câștigat, marți, scor 7-6(5), 6-4, duelul jucătoarelor născute în 1995, contra Iuliei Putințeva (Kazahstan, locul 98 WTA).

La două zile după ce a zâmbit pe lângă Mihaela Buzărnescu în optimile de finală, „Madi” pornea ca mare favorită în fața colegei de generație care a „aterizat” în faza sferturilor de finală cu eticheta de mare surpriză a turneului. Însă tenacitatea și determinarea Iuliei au contat mai mult decât se credea inițial, iar povestea meciului s-a scris la limită, în două seturi strânse, după o oră și 25 de minute. Prima care a „lovit” a fost Putințeva, cea care a găsit cheia pentru a sparge serviciul redutabil al americancei. S-a întâmplat în fatidicul game șapte din primul set, iar break-ul i-a dat ocazia să servească pentru prima manșă și să ajungă la un set de o mare, mare performanță. Dar Keys s-a redresat, a făcut break-ul, a urcat nivelul de joc și a avut două șanse de set, la 6-5, nefructificate însă. A urmat un tiebreak început bine de Putințeva, dar terminat la superlativ de Keys, care a fugit cu primul set, 7-6  în 51 de minute.

Pe un val de încredere dat de succesul din finalul primei manșe, Keys a continuat să fie agresivă, a servit la un nivel impecabil, iar rezultatele au venit în același game șapte. Break la 30, urmat de două game-uri solide de serviciu și Madison e în a treia semifinală de Grand Slam a carierei, după 7-6, 6-4 și un joc care o transformă în pretendentă la trofeu. Mai mult, americanca nu a pierdut niciun set la această ediție a Openului Francez, dar la fel de adevărat e că a întâlnit o singură jucătoare de top 20, pe Naomi Osaka, în turul al treilea.

Dacă Putințeva rămâne cu cea mai bună performanță a carierei, Keys își consolidează renumele de tenismenă care produce un joc teribil pe cele mai mari scene ale sportului alb. Acum, americanca a ajuns cel puțin în semifinalele a trei dintre cele patru turnee de Grand Slam (la Wimbledon are „doar” sferturi) și așteaptă câștigătoarea meciului Sloane Stephens – Daria Kasatkina pentru a-și afla adversara din penultimul act. În cazul în care Stephens triumfă, Keys va fi pusă față în față cu compatrioata împotriva căreia a pierdut finala de la US Open 2017.