Roland Garros 2019 | Prima reacție a Simonei Halep, după calificarea în sferturi! A încremenit-o pe Iga Swiatek, iar la final i-a cucerit pe cei prezenți în arenă. Ce a spus în fața publicului

Simona Halep e în mare formă la Roland Garros 2019 și își păstrează statutul de favorită la cucerirea celui de-al doilea trofeu consecutiv la turneul francez. La finalul partiei din optimile de finlă, românca a părut foarte motivată și i-a cucerit pe francezi cu discursul său.

Numărul trei mondial s-a calificat la pas în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după una dintre cele mai facile partide jucate în ultimul timp (victorie în 45 de minute), scor 6-1, 6-0, împotriva jucătoarei Iga Swiatek.

Publicul de la Roland Garros a cucerit-o pe Halep, care a mulțumit în limba franceză. De asemenea, românca încearcă să nu pună presiune pe ea: „După acest meci, sunt lucruri de făcut, a fost un joc bun. E foarte puternică, am făcut un joc bun. Primesc multă energie, atunci când joc în fața unui public așa de frumos. Deci, ‘Merci beaucoup à tous” (n.r. – Mulțumesc foarte mult tuturor)!

Am un sentiment bun, nu-mi fac griji pe teren. Să fiu în a doua sătămână aici, în sefrturile de finală… Totul e bonus de acum înainte”, a declarat numărul trei mondial, la finalul unui meci superb făcut în fața sportivei din Polonia.

Publicat: 03 06. 2019, 19:32
Actualizat: 04 06. 2019, 11:18