Roger Federer scrie istorie! Elvețianul l-a detronat pe Nadal și e din nou lider mondial

Roger Federer (36 de ani) va deveni de luni cel mai vârstnic lider mondial din istoria tenisului masculin, după ce s-a calificat în semifinalele turneului ATP 500 de la Rotterdam. Elvețianul îl va detrona pe ibericul Rafael Nadal, care e ținut pe bară de accidentarea suferită la Australian Open.

Federer l-a învins vineri pe reprezentantul gazdelor, Robin Haase, scor 4-6, 6-1, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute. În semifinale, noul lider mondial va juca împotriva câștigătorului din meciul Seppi – Medvedev. În cealaltă semifinală vor juca Goffin și Dimitrov.

Elvețianul l-a devansat pe Andre Agassi, care a ocupat prima poziție a clasamentului ATP la vârsta de 33 de ani. Federer își poate îmbunătăți de asemenea recordul pentru cele mai multe săptămâni petrecute în fotoliul de lider, 302, record all-time. Deja o legendă vie, Federer a revenit pe primul loc după o pauză de cinci ani.

Publicat: 16 02. 2018, 22:08
Actualizat: 16 02. 2018, 22:17