Roger Federer s-a calificat în sferturi la Australian Open! Victorie în cinci seturi obținută de FedEx în fața lui Nishikori

Tenismenul elvețian Roger Federer (locul 17 în clasamentul mondial) a câștigat, duminică, meciul cu japonezul Kei Nishikori (locul 5 ATP), scor 6-7 (4), 6-4, 6-1, 4-6, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului.

Partida a durat 3 ore și 23 de minute. Federer a reușit 24 de ași și a comis 6 duble greșeli, iar procentajul de reușită cu prima minge a fost de 80%. Roger a concretizat 7 dintre cele 18 oportunități de break avute și a cedat serviciul de doar trei ori.

Elvețianul, în vârstă de 35 de ani, a înregistrat aproape de două ori mai multe puncte direct câștigătoare față de japonez, raport 83-42. Pe de altă parte, Nishikori (27 de ani) a comis mai puține erori neforțate, raport 32-47.

„Kei a jucat grozav, cred că a fost un meci fantastic. Sunt fericit că am făcut parte din acest spectacol. N-am simțit că am jucat rău în startul meciului, chiar dacă el a avut două break-uri în față. Am rămas calm și am încercat să găsesc zonele de confort. Nishikori este unul dintre cei mai buni jucători din lume pe baseline. În setul al patrulea, am simțit că jucam bine, dar a venit break-ul lui Kei.

Am muncit foarte mult în aceste luni de pauză și am văzut recompensele azi, mai ales în setul al cincilea. Nu mi-a venit să cred că Djokovic și Murray au fost eliminați. Sunt fericit pentru Mischa Zverev, a jucat foarte bine cu Andy și cred că a meritat victoria”, a declarat Federer după meci, pentru Eurosport.

În urma acestui rezultat, bilanțul confruntărilor directe a devenit 5-2 în favoarea elvețianului, care are patru victorii consecutive (la Halle și de două ori la Turneul Campionilor de la Londra). Nishikori nu repetă parcursul din ultimii doi ani de la Melbourne, când a ajuns până în sferturile de finală. În schimb, Federer rămâne în cursa pentru cel de-al cincilea trofeu în Australia (2004, 2006, 2007, 2010). Roger are în palmares 17 titluri de Mare Șlem.

În sferturile de finală ale Openului Australiei, Roger Federer va juca împotriva germanului Mischa Zverev (29 de ani, locul 50 ATP). Elvețianul conduce cu 2-0 la întâlnirile directe, iar în ultima confruntare, în 2013 pe iarba de la Halle, germanul a pierdut cu scorul de 0-6, 0-6. Totuși, Zverev a produs marea surpriză la Melbourne, eliminându-l pe liderul clasamentului mondial, britanicul Andy Murray, scor 7-5, 5-7, 6-2, 6-4.

Publicat: 22 01. 2017, 14:47
Actualizat: 22 01. 2017, 14:48