Roger Federer, demonstrație de forță în primul meci jucat pe zgură după aproape trei ani. Cifrele impresionante ale victoriei campionului elvețian în turul doi de la Madrid

Roger Federer a făcut spectacol la revenirea pe zgură. Elvețianul a câștigat în 23 de minute primul set jucat pe cea mai lentă suprafață din tenis după o absență de trei ani, executându-l pe francezul Richard Gasquet cu 15 lovituri câștigătoare și un scor categoric, de 6-2. În acest prim set aproape de perfecțiune, Federer a comis doar șase greșeli neforțate, cu una mai puțin decât adversarul său din Franța.

Roger Federer nu mai jucase un meci oficial pe zgură din mai 2016, de la o optime de finală cedată în fața austriacului Dominic Thiem.

Revenit în Top 3 la începutul acestei săptămâni, refăcând trio-ul dominant al ultimilor 12 ani, alături de Novak Djokovic și Rafael Nadal, Roger Federer a avut mai mult de muncit în manșa secundă. Gasquet, aflat la doar al doilea meci pe 2019 după ce multiple accidentări l-au ținut aproape șase luni pe tușă, a ținut aproape de elvețian timp de șase game-uri, fără să ofere vreo șansă de break.

De la 3-3 în manșa secundă, Federer a accelerat însă în fața unui adversar din ce în ce mai lent în deplasare și nu a mai cedat decât câte un punct pe game, asigurându-și prezența în optimi cu o victorie 6-2, 6-3, în 52 de minute.

În cele 17 game-uri jucate, Roger Federer a reușit în total 28 de lovituri câștigătoare (dintre care 13 cu forehandul), a reușit 7 ași, a cedat doar 6 puncte în spatele primului serviciu, nu a avut de înfruntat minge de break și a convertit 3 din 3 mingi de break la retur.

• În turul trei, Roger Federer va juca împotriva învingătorului partidei dintre Gael Monfils (cap de serie 15) și Marton Fucsovics (36 ATP).
Publicat: 07 05. 2019, 22:05
Actualizat: 07 05. 2019, 22:13