Roger Federer, ce victorie la Halle înainte de Wimbledon! De când nu mai jucase elvețianul un meci pe iarbă | VIDEO

14 June 2021, North Rhine-Westphalia, Halle: Tennis: ATP Tour singles, men, 1st round, Ilya Ivashka, Belarus - Roger Federer, Switzerland. Roger Federer hits a forehand. Photo: Friso Gentsch/dpa,Image: 615617525, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Roger Federer a trecut repede peste retragerea de la Roland Garros și a obținut o victorie importantă pe iarbă, suprafață pe care nu mai jucase de doi ani.

După ce a ales să nu mai continue la Roland Garros, acolo unde s-a impus în cele din urmă Novak Djokovic, campionul elvețian l-a învins pe Ilya Ivashka la Halle, turneul său preferat.

Roger Federer se pregătește în această perioadă pentru Grand Slam-ul său favorit, cel de la Wimbledon.

Roger Federer, gata de Wimbledon! Victorie importantă la Halle

Roger Federer, care a câștigat turneul de la Halle de nu mai puțin de zece ori, a ajuns în optimi după o victorie în două seturi cu Ilya Ivashka, scor 7-6 (4), 7-5.

Succesul de la Halle reprezintă primul meci pe iarbă pentru Federer, după o pauză de doi ani.

De această dată, Federer nu este favorit la cucerirea trofeului. Prima șansă la Halle o are Daniil Medvedev.

„Nu am mai jucat de doi ani pe iarbă: am facut-o pe hard și zgură. Sunt foarte fericit să fiu inapoi, iar atunci cand câștigi este și mai frumos. Nu putem să comparăm jocul pe iarbă cu cel de pe zgură, aici serviciul contează foarte mult. A fost foarte dificil primul set, am avut de anulat două mingi de break. Am fost puțin emoționat, dar sunt bucuros că am trecut cu bine peste primul meci. Încerc să fiu cat mai bine pregătit fizic, trebuie să iau deciziile cele mai bune”, a spus Federer, la final.

Publicat: 14 06. 2021, 19:43
Actualizat: 16 06. 2021, 12:15