Ritmul Kha-cha-cha! Mare surpriză în finala de la Paris: cine a rupt seria impresionantă a lui Novak Djokovic

Rusul Karen Khachanov a dat marea lovitură la ediția 2018 a Mastersului de la Paris, învingându-l în finală pe Novak Djokovic, neînvins în circuit de 22 de partide, scor 7-5, 6-4, într-o oră și 37 de minute.

Jucătorul în vârstă de 22 de ani a jucat curajos și agresiv, expediind 31 de lovituri câștigătoare pentru a-i refuza sârbului titlul Masters 1000 cu numărul 33 al carierei. Vizibil marcat de efortul din memorabila semifinală cu Roger Federer de sâmbătă, Djokovic a fost ezitant în apropierea plasei, reușind să se impună de doar 8 ori în 18 atacuri.

Cu un procentaj superior la frecvența primului serviciu, care i-a permis să îl țină constant sub presiune pe elevul lui Marian Vajda de-a lungul meciului, Khachanov a demonstrat că are și un psihic foarte puternic. Rusul a revenit de la 1-3 în primul set, apoi a reușit break-ul decisiv la 5-5, încheind setul inaugural cu trei game-uri adjudecate consecutiv, la 30.

Khachanov a reușit apoi break-ul la începutul setul doi, pentru 2-1, și a gestionat ca un sportiv cu experiență momentele-importante: a simțit presiunea sârbului în game-ul șase, însă nu i-a permis lui Nole să treacă de egalitate, apoi în game-ul imediat următor a fost aproape de dublu break, la 4-2. A avut însă forța de a da rapid uitării cele trei mingi de break ratate, avansând ferm spre trofeu, cedând un singur punct în următoarele ture de serviciu.

Karen Khachanov va urca, luni, pe poziția a 11-a ATP și va fi a doua rezervă pentru Turneul Campionilor, de la Londra. Pentru al doilea an la rând, la Paris se încoronează un campion în premieră în seria Masters: în 2017 a triumfat americanul Jack Sock, iar acum jucătorul numărul unu al Rusiei.

„Este cel mai important trofeu al carierei mele, nu aș putea fi mai fericit. Să câștig un turneu Masters și să îl înving pe numărul unu mondial este incredibil”