Rezultat stupefiant al Alexandrei Dulgheru în fața unei sportive de 36 de ani de pe locul 693 WTA. Ce s-a întâmplat după ce a câștigat primul set

Alexandra Dulgheru (248 WTA) a suferit marți una dintre cele mai dureroase înfrângeri din carieră. A cedat cu 7-6(4); 1-6; 1-6 în fața Renatei Voracova (Cehia; 693 WTA), la turneul ITF de la Limoges (Franța).

Înfrângerea a venit în primul tur al competiției. Românca pornea ca favorită certă, dar sportiva din Cehia avea să-i creeze probleme încă din primul set. Dulgheru s-a distanțat la 3-0 în prima manșă, dar ulterior Verocova a reușit o revenire spectaculoasă. A egalat la 3, s-a mers cap la cap, iar setul a fost decis în tie-break. Românca a avut două oportunități de concretizare a manșei, dar a și-a adjudecat jocul abia la a treia șansă, 7-4.

În următoarele seturi, Voracova a părut mult mai proaspătă. A fost mai agresivă, a fost mai constantă la serviciu și, coroborat cu greșelile Alexandrei, a reușit să câștige de o manieră clară partida, cu dublu 6-1, la capătul a două ore de joc.

Renata Voracova va juca în turul secund cu favorita 7 a turneului, Ekaterina Alexandrova (Rusia; 93 WTA). Principala favorită a competiției din Franța este românca Mihaela Buzărnescu (24 WTA), ce intră în concurs miercuri, împotriva lui Mandy Minella (Luxemburg; 111 WTA).

Publicat: 06 11. 2018, 21:40
Actualizat: 06 11. 2018, 21:56