Revanșa lui Genie. Dulgheru, învinsă de Bouchard în primul tur al turneului de la Charleston

Tenismena Alexandra Dulgheru (locul 97 WTA) a pierdut, marți seară, meciul cu Eugenie Bouchard (Canada, 46 WTA), scor 3-6, 4-6, în primul tur al turneului de la Charleston, Statele Unite ale Americii, disputat pe zgură și dotat cu premii totale în valoare de 753.000 de dolari.

Meciul a durat o oră și 51 de minute, iar diferența a fost făcută de execuțiile mai puternice al jucătoarei din Canada și de slăbiciunile la serviciu ale româncei. A fost prima partidă pe zgură disputată de Alexandra Dulgheru (26 de ani) în acest an.

Pe durata partidei, Alexandra nu a servit niciun as și a comis 5 duble greșeli, iar procentajul primului serviciu a fost 70%. Dulgheru a câștigat doar 48% dintre punctele jucate cu primul serviciu și 55% dintre mingile pe serviciul 2. Românca și-a pierdut de 4 ori serviciu și a izbutit doar două break-uri (din 12 oportunităti avute).

A fost a doua întâlnire dintre cele două jucătoare de tenis. În 2015, Alexandra aducea o victorie neașteptată pentru România în confruntarea de FED Cup contra Canadei, trecând de Eugenie Bouchard cu 6-4, 6-4, la Montreal.

Pentru participarea în turneul de la Charleston, Dulgheru va primi 1 punct WTA și un cec în valoare de 2.355 de dolari.

Alexandra Dulgheru a început destul de slab acest sezon. Urmează însă o perioadă cu multe turnee pe zgură, suprafața preferată a Alexandrei. Ea a câștigat doar 3 meciuri și a pierdut 5 partide, toate disputate pe suprafață dură. Românca a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Auckland (Noua Zeelandă) și a fost eliminată în turul 2 al turneului de Mare Șlem al Australiei.

Publicat: 05 04. 2016, 23:43
Actualizat: 05 04. 2016, 23:50