Remarca pe care comentatorul american al meciului Sorana Cîrstea – Daria Kasatkina a făcut-o la adresa spectatorilor români de la Miami: „Ei iubesc asta!” VIDEO

Comentatorul american al partidei Sorana Cîrstea (24 WTA) – Daria Kasatkina (Rusia, 11 WTA) a fost impresionat de atmosfera creată de spectatorii români la Miami.

Sorana Cîrstea a jucat entuziasmant, duminică, în fața Dariei Kasatkina, învingând-o clar pe rusoaică, scor 7-5, 6-2 în turul al treilea de la Miami! Iar fanii români s-au ridicat și ei la înălțime.

Cîrstea câștigat primul set al confruntării cu Daria Kasatkina după o revenire de zile mari: românca a fost condusă cu 3-0 și două break-uri, dar s-a impus cu scorul de 7-5.

În momentul în care Sorana Cîrstea a închis setul, comentatorul american al partidei a făcut o remarcă savuroasă: Ascultați reacția tribunelor! Românii iubesc asta! O revenire magnifică”.

Sorana Cîrstea a luptat formidabil în fața Dariei Kasatkina, luându-și revanșa după ce rusoaica o învinsese în luna februarie cu 6-2, 6-0, în sferturile de finală ale turneului de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite).

Totodată, Cîrstea a egalat scorul întâlnirilor directe cu Kasatkina, acum fiind 2-2. Pentru un loc în sferturi la Miami, românca se va duela cu învingătoarea dintre Daniele Collins (SUA, 53 WTA) și Elina Avanesyan (Rusia, 65 WTA).

Sorana Cîrstea a salvat onoarea româncelor la Miami

Împinsă de la spate de spectatorii români, Sorana Cîrstea a dat și o lovitură financiară la Miami Open! Ea a pus mâna pe un premiu uriaș după victoria spectaculoasă reușită în fața Dariei Kasatkina: 101.000 de dolari și-a asigurat sportiva noastră.

Dacă va mai câștiga un meci, premiul Soranei se va ridica la 185.00 de dolari. Cîrstea a ajuns până în semifinalele ediției de anul trecut la Miami, fiind răpusă de Petra Kvitova cu scorul de 7-5, 6-4.

Sorana a salvat onoarea româncelor și în acest an la turneul din SUA! Pe tabloul principal de la Miami au mai luat startul trei reprezentante ale României, Simona Halep, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, dar au pierdut toate în runda inaugurală.

Publicat: 24 03. 2024, 19:12
Actualizat: 24 03. 2024, 19:14