Reacția savuroasă a lui Novak Djokovic după ce Patrick Mouratoglou i-a transmis lui Holger Rune să se calmeze, la meciul de la Roma! Nu a durat mult și a început scandalul pe teren | VIDEO

Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) şi Holger Rune (Danemarca, 7 ATP) au fost protagoniștii unor momente cum rar se văd pe terenul de tenis, la meciul direct de la Roma.

Novak Djokovic a fost învins de elevul lui Patrick Mouratoglou, miercuri, în sferturile de finală ale Mastersului de la Roma, iar meciul a fost presărat cu faze tensionate.

Atât Novak Djokovic, cât și Holger Rune s-au certat cu arbitrul suedez Mohamed Lahyani, iar o fază savuroasă s-a petrecut în timpul unei pauze. Rune a răbufnit la adresa lui Lahyani: „Ascultă la mine! Te-am avut de trei sau patru ori la meciurile mele și faci gafe de fiecare dată când joc!”, a strigat tânărul de 20 de ani. „Ești o glumă absolută, omule!”, i-a mai transmis danezul arbitrului.

Potrivit Tennis.com, Patrick Mouratoglou, care se afla în loja lui Holger Rune, a încercat să-l calmeze pe favoritul 7. În tot acest timp, Novak Djokovic privea cearta ca la spectacol.

Mouratoglou nu i-a putut închide gura elevului său, iar Rune a continuat să facă scandal: „Tipul ăsta este o glumă! Întotdeauna arbitrul mă face să arăt ca un tip rău. Întotdeauna!”, a tunat Holger. În setul decisiv, a venit rândul lui Djokovic să protesteze la adresa arbitrului de scaun, nemulțumit că acesta își lua prea mult timp pentru a anunța scorul. La final, Djokovic s-a recunoscut învins de Rune cu scorul de 2-6, 6-4, 2-6.

Holger Rune, huiduit încă de la intrarea pe teren la meciul din turul trei

Holger Rune este însoțit de Patrick Mouratoglou la turneul de la Roma, antrenorul Simonei Halep pregătindu-l pe tenismen până la revenirea româncei în circuit.

Deși în urmă cu mai bine de o lună anunțase despărțirea de Rune, tehnicianul francez a reluat colaborarea cu danezul, ținând cont că procesul lui Halep a fost amânat pentru 28 mai.

Rune a fost întâmpinat de un cor de fluierături la meciul cu Fabio Fognini din turul trei la Roma, încă de la intrarea pe teren: Nu se întâmplă prea des ca un jucător de tenis să fie huiduit încă de la intrarea pe teren”, a spus comentatorul american de la Tennis TV.

Publicat: 18 05. 2023, 15:53