Răpuși de frații Bryan!** Perechea Horia Tecău / Robert Lindstedt a cedat în două seturi: 6-1, 6-2

Perechea Horia Tecău/ Robert Lindstedt, cap de serie numărul 6, a cedat aseară „duelul”, la Turneul Campionilor, cu frații Bob și Mike Bryan. Binomul româno-suedez a pierdut cu 6-1, 6-2, iar situația în Grupa A se complică, odată cu victoria indienilor Bhupathi/Paes în celălalt meci.

Fără istoric a fost partida de aseară dintre Horia Tecău/ Robert Lindstedt și frații Bob și Mike Bryan. Speranțele autohtone de a vedea încă din a doua etapă a Turneului Campionilor un român în semifinalele competiției s-au risipit repede, chiar după primele mingi. Principali favoriți la câștigarea trofeului, actualii lideri ATP la dublu, gemenii Bryan nu le-au lăsat nicio șansă de a intra în joc constănțeanului și partenerului său. Mai mult, aceștia din urmă au deschis tabela abia după primele patru game-uri. Cu retururi la milimetru, speculând orice palmă de teren neacoperită, americanii și-au adjudecat primul set în 23 de minute, 6-1. Nici în setul secund lucrurile nu au stat mai bine. Istoria primei părți s-a repetat, frații Bryan s-au desprins la 2-0, iar break-ul reușit în game-ul 7, pe serviciul lui Horia, i-a pus pe aceștia în postura ca numai după 50 de minute să servească pentru meci.

Patru minute mai târziu, totul devenea istorie, o istorie în care avea să rămână trei șanse de break irosite de Tecău/Lindstedt și o victorie reușită de cel mai bun dublu din lume. Pentru a ajunge în careul de ași, Tecău/Lindstedt sunt obligați să câștige ultimul meci al Grupei A, cu Jurgen Melzer si Philipp Petzschner, cei care nu au nicio victorie până acum. Situația din Grupa A se complică, indienii Bhupathi/Paes intrând și ei în calculele pentru semifinale, după ce au câștigat în fața perechii austro-germane cu 7-5, 6-3.â

Publicat: 24 11. 2011, 03:00
Actualizat: 24 11. 2011, 03:00