Rafala de ploaie, mai tare ca Rafa Nadal. Deținătorul trofeului, întrerupt la debutul la Roland Garros 2018. Corespondență de la Paris

Rafael Nadal are parte de un debut incert la Roland Garros 2018. Ploaia pariziană i-a stricat planurile jucătorului aflat în cursa pentru al 11-lea trofeu în capitala Franței. Ibericul a câștigat primele două seturi, cu emoții, iar partida dintre liderul mondial și Simone Bolelli, intrat pe teren din postura de lucky loser, s-a întrerupt după o oră și trei sferturi de joc, la scorul de 6-4, 6-3, 0-3.

Deținătorul trofeului a acuzat șocul condițiilor de pe arena Philippe Chatrier. Lovind scurt, taxat în multe rânduri de ultra-agresivul Bolelli, Nadal a făcut diferența doar în final de prim set, reușind break-ul izbăvitor la 5-4, după ce, anterior, fusese împins la egalitate pe propria lansare de italian. A fost primul moment în care spectatorii de pe Central au intervenit în meci, susținându-l pe omul care se identifică în ultimii ani cu istoria turneului.

Bolelli a reușit să răspundă însă, trezind totodată corul italian. A deschis cu break manșa a doua, profitând de de frecvența redusă la primul serviciu al lui Nadal, care nu a depășit niciodată 55%. Bucuria lui Simone a fost însă de scurtă durată, ajuns la 3-1, italianul s-a văzut dintr-o dată copleșit, întors cu cinci game-uri consecutive de spaniol și împins la un 0-2 la seturi care, conform statisticilor, este de neîntors în fața lui Nadal pe zgură.

Pe o ploaie din ce în ce mai sâcâitoare și în condiții de lumină tot mai precară, Bolelli a dat o nouă lovitură în debut de set trei, câștigând primele trei game-uri la 30 – dintre care unul pe serviciul ibericului.

Partida va fi reluată marți, nu înainte de ora 13:00, în România, dar doar după finalizarea meciului dintre Marin Cilic (favorit 3) și australianul james Duckworth.

Publicat: 28 05. 2018, 21:12
Actualizat: 28 05. 2018, 23:13