Rafael Nadal nici nu a revenit bine și deja a primit avertisment din partea arbitrului! Reacția spaniolului după momentul controversat petrecut la Brisbane: „Mi-am schimbat întreaga garderobă”. VIDEO

Rafael Nadal (Spania, 37 de ani) a fost în mijlocul unui moment controversat, petrecut în al doilea său meci din cadrul turneului ATP 250 de la Brisbane (Australia).

Rafael Nadal, deținător a 22 de titluri de Grand Slam, a fost avertizat pentru tragere de timp în timpul meciului cu Jason Kubler (Australia, 30 de ani), scor 6-1, 6-2 în optimile de finală ale turneului de la Brisbane.

Campionul spaniol, care a fost acuzat de multe ori că trage de timp pentru a-și enerva adversarii, s-a arătat contrariat de decizia arbitrului de scaun Arnaud Gabas (Franța).

Rafael Nadal a fost avertizat de arbitru pentru tragere de timp la turneul de la Brisbane, iar campionul spaniol s-a arătat contrariat de decizie

Rafael Nadal a fost avertizat joi de arbitrul de scaun, pentru că ar fi stat prea mult timp la toaletă, în pauza dintre seturi! Asta deși spaniolul a susținut că s-a încadrat în timpul prevăzut de regulament: „Rafael Nadal a întârziat puțin când s-a întors de la toaletă, prin urmare va fi avertizat pentru tragere de timp”, a anunțat arbitrul de scaun, moment în care Nadal a început să râdă ironic.

După meci, Rafa și-a prezentat varianta sa: „Cred că a fost ceva ciudat, pentru că știu că am cinci minute, iar aici este o umiditate… A trebuit să îmi schimb întreaga garderobă. Auzeam când îmi spuneau câte minute mai am la dispoziție, am revenit pe teren la timp, dar probabil că băiatul care mă însoțea i-a transmis arbitrului cu câteva secunde întârziere. Mi s-a spus că am întârziat patru secunde. Ceva s-a întâmplat, știu că mă mișc încet, dar voi încerca să îmbunătățesc acest lucru în 2024″, a declarat Nadal.

Turneul de la Brisbane este primul la care concurează Rafael Nadal după o pauză de un an. Refăcut după operația la șold, „Matadorul” impresionează din nou, ajungând în sferturi fără să cedeze vreun set: 7-5, 6-1 în primul tur cu Dominic Thiem și 6-1, 6-2 în optimi cu Jason Kubler. Spaniolul va înfrunta un alt australian în faza următoare, pe Jordan Thompson.

Publicat: 04 01. 2024, 13:25
Actualizat: 04 01. 2024, 13:27