Rafael Nadal l-a învins pe Raonic și s-a calificat în finala turneului de la Abu Dhabi

Tenismenul spaniol Rafael Nadal (locul 9 în clasamentul mondial) a câștigat, vineri, meciul împotriva canadianului Milos Raonic (locul 3 ATP), scor 6-1, 3-6, 6-3 și s-a calificat în finala turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, disputat pe suprafață dură.

Partida a durat o oră și 43 de minute. În urma acestui rezultat, bilanțul confruntărilor directe a ajuns 8-1 pentru Nadal. Jucătorul din Spania a câștigat competiția din Emiratele Arabe Unite în 2010, 2011 și 2016.

În ultimul act de la Abu Dhabi, Nadal (30 de ani) va juca împotriva belgianului David Goffin (locul 11 ATP), care a trecut în cealaltă semifinală de britanicul Andy Murray, liderul clasamentului mondial, scor 7-6 (4), 6-4.

Goffin (26 de ani) este debutant la competiția din Emiratele Arabe Unite. Belgianul îl va întâlni pe Nadal pentru prima dată în carieră.

Principalii favoriți, Andy Murray și Milos Raonic, au fost eliminați deși au beneficiat de un tur liber, adică au evoluat direct în semifinale.

Turneul demonstrativ din Emiratele Arabe Unite are loc în perioada 29-31 decembrie și aliniază la start doar șase sportivi. Competiția nu oferă puncte în clasamentul ATP, dar este dotată cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.