Rafael Nadal l-a învins pe Federer în 85 de minute la Indian Wells!

Jucătorul spaniol Rafael Nadal, locul 5 ATP, l-a învins, joi, cu scorul de 6-4, 6-2, pe elvețianul Roger Federer, locul 2 ATP, într-un meci care a durat 85 de minute, în cadrul sferturilor de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells.

Aceasta a fost cea de-a 29-a partidă dintre cei doi tenismeni, scor întâlnirilor directe devenind 19-10 în favoarea lui Nadal.

Sportivul spaniol îl va întâlni în semifinale pe cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP, care a trecut în sferturi de sud-africanul Kevin Anderson, locul 37 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4.

În celalaltă semifinală vor juca învingătorii meciurilor următoare: Novak Djokovici (Sebia, locul 1 ATP) – Jo-Wilfried Tsonga (Franța, locul 8 ATP) și Andy Murray (Marea Britanie, locul 3 ATP) – Juan Martin del Potro (Aegentina, locul 7 ATP).