Rafael Nadal l-a distrus pe noul star al tenisului la turneul de la Madrid. De ce prezența „Matadorului” la Roland Garros e incertă

Rafael Nadal, favoritul publicului la cel mai important turneu de tenis din Spania, turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, a avut o misiune ușoară în fața americanului de 16 ani, Darwin Blanch.

Mai în vârstă cu 21 de ani, spaniolul i-a administrat un sec 6-1, 6-0, după numai 64 de minute, dar l-a lăudat la final pe puștiul de 1.90 metri, care e tot stângaci, ca și el.

Rafael Nadal a debutat în forță la Madrid! A pierdut un singur game în meciul cu Darwin Blanch

„Are un viitor imens în față. Astăzi a făcut greșeli, iar eu am încercat să fiu solid și să nu-mi asum multe riscuri. Îi urez toate cele bune pe viitor”, a spus Nadal, după meciul, care l-a propulsat în turul al doilea, unde va avea o misiune mult mai dificilă.

El va evolua contra australianului Alex De Minaur, locul 10 ATP, care tocmai l-a învins la turneul de la Barcelona, unde a revenit după o lungă absență.

Adevăraul obiectiv al lui Nadal este însă participarea la Roland Garros, unde a câștigat de 14 ori, dar el a precizat că nu va face acest lucru dacă nu se va simți în cea mai bună formă.

„Nu vreau să iau nicio decizie aici în privinţa turneului de la Roland Garros. O voi lua după turneul de la Roma. Nu ne petrecem zilele vorbind dacă voi merge sau nu la Paris. Voi merge pe drumul meu. Dacă ajung, bine, dacă nu, nu. Ceea ce nu voi face însă, este să joc la Paris fără senzaţia de a fi competitiv. Nu vorbesc de câştigat, ci de intrat pe teren cu senzaţia că pot să dau în mod real maximum şi să fiu competitive”, a explicat fostul lider mondial, ajuns pe locul 512 mondial, dar care are 22 de titluri de Mare Şlem în palmaresul său.

Nadal a fost urmărit din tribune, la Madrid, și de fiul său, Rafa jr. care a stat în brațele mamei sale, în loja în care se mai aflat sora tenismenului, dar și mama acestuia.

Publicat: 26 04. 2024, 12:17
Actualizat: 26 04. 2024, 12:18