Rafael Nadal, după ce a pierdut finala Australian Open: „Probabil că Roger a meritat victoria puțin mai mult decât mine!”

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal l-a lăudat pe elvețianul Roger Federer, după victoria obținută în fața sa, duminică, în finala turneului Australian Open.

„În primul rând, îl felicit pe Roger pentru felul în care a jucat astăzi. A fost o lună minunată pentru mine. Pentru prima dată în carieră petrec o lună minunată în Australia, o țară superbă. Atmosfera este fantastică mereu la Melbourne. Întotdeauna e dificil să revii, am lucrat mult în aceste două săptămâni, probabil că Roger a meritat puțin mai mult decât mine victoria. O să continui să lupt întreg sezonul. Sper să am un sezon foarte bun și să mă întorc de multe ori aici, să câștig trofeul. E superb și trofeul finalistului, dar e mult mai bun cel al câștigătorului. O să lupt din greu să iau trofeul în viitor.

Vă mulțumesc mult! Mulțumesc echipei mele, care a lucrat intens, familiei, suporterilor, tuturor celor care au făcut posibilă revenirea mea aici. Totodată, le mulțumesc sponsorilor turneului, probabil cel mai bine organizat turneu din lume”, a declarat Nadal, la ceremonia de acordare a trofeelor.

Jucătorul elvețian de tenis Roger Federer, cap de serie numărul 17 și locul 17 ATP, a cucerit, duminică, titlul în proba masculină a turneului Australian Open, după ce l-a învins, în maximum de seturi, pe spaniolul Rafael Nadal, al 9-lea favorit și locul 9 mondial.

În finala competiției, Roger Federer a trecut de Rafael Nadal, scor 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3, în trei ore și 40 de minute de joc.