Rafael Nadal a revenit pe teren după 112 zile. Ibericul și-a testat fizicul în fața uriașului Anderson, iar la final a avut un anunț de făcut: „Probabil, nu voi juca”

Rafael Nadal a revenit pe teren, vineri după-amiază, pentru un prim test fizic după 112 zile scurse de la abandonul din semifinalele US Open 2018. În turneul demonstrativ de la Abu Dhabi, sud-africanul Kevin Anderson și-a luat o mică revanșă pentru finala pierdută la New York, anul trecut, întorcând soarta meciului de la 0-1 la seturi pentru a se impune cu 4-6, 6-3, 6-4 în fața lui Nadal.

Kevin Anderson a bifat, astfel, o primă victorie în fața lui Rafa Nadal la seniori.

Absența de pe teren s-a văzut în jocul ibericului depășit la fotofiniș de Novak Djokovic în clasamentul finalului de an. În primul set, Nadal a reușit să fructifice prima minge de break, în game-ul șapte, însă și-a cedat imediat serviciul,. Nadal a reușit să repete prestația pe serviciul advers și a tranșat soarta manșei în următoarele două jocuri. Elevul lui Carlos Moya și-a surprins fanii cu o mișcare abreviată la serviciu, dar și un joc mai simplist, căutând atacul decisiv mult mai devreme. În setul secund Nadal nu a mai reușit să amenințe serva uriașului de 2,03 m, aflat pe locul 6 în clasamentul mondial. Anderson a făcut break pentru a se desprinde la 4-2 și a avansat fără emoții spre decisiv, fără să fi avut de înfruntat vreo minge de break.

Setul trei a evidențiat diferența dintre un jucător cu mai multe meciuri în picioare și lipsa de competiție din dreptul lui Nadal. Anderson, care își făcuse încălzirea cu o victorie în fața lui Chung, în primul tur, a ratat o primă minge de break în game-ul cu numărul trei, apoi a salvat la limită jocul șase, când din cauza unor erori neforțate ibericul a lăsat să-i scape printre degete un dublu break-point. Lipsit de precizie, ibericul a fost taxat după o nouă șansă ratată pe serviciul advers, în game-ul opt, Anderson reușind să găsească din nou breșa pe lansarea lui Nadal. Anderson a pus capăt partidei cu un hold  la zero și va juca pentru a încerca să își apere trofeul câștigat în 2017.

De partea cealaltă, Rafael Nadal ar fi trebuit să joace, sâmbătă, pentru locul 3. La finalul meciului, ibericul a avut însă un anunț: „Probabil nu voi juca mâine, voi lua două zile de pauză. Vreau să o iau pas cu pas”. Ibericul a adăugat că intenționează în continuare să joace la Brisbane, în prima săptămână a sezonului oficial (31 decembrie 2018 – 6 ianuarie 2019).

Partida dintre Rafael Nadal și Kevin Anderson a durat o oră și 50 de minute, iar ibericul a recunoscut la final de meci că a stat pe teren mai mult decât s-ar fi așteptat.

Semifinala a doua îi aduce față în față pe Novak Djokovic (1 ATP) și Karen Khachanov (11 ATP).

Publicat: 28 12. 2018, 18:05
Actualizat: 28 12. 2018, 19:25