Rafael Nadal a jucat primul meci oficial după o pauză de un an! Partida de la Brisbane nu a avut istoric. FOTO & VIDEO

Rafael Nadal (Spania), deținător a 22 de titluri de Grand Slam, a revenit în turneele oficiale, disputând primul meci după o pauză de un an, în proba de dublu de la ATP 250 Birsbane (Australia).

Rafael Nadal a făcut tandem cu compatriotul său Marc Lopez, alături de care a luat aurul olimpic la Rio 2016, însă echipa iberică a pierdut fără drept de apel: 4-6, 4-6 cu australienii Max Purcell și Jordan Thompson.

Pentru Nadal are însă prioritate concursul de simplu, în care va debuta împotriva austriacului Dominic Thiem. Rafa a ajuns pe locul 670 ATP, fiind acceptat pe tablou la Brisbane grație unui wild card.

Rafael Nadal, învins în primul meci oficial pe care l-a jucat după o pauză de un an, în proba de dublu la Brisbane

Chiar dacă a pierdut clar primul meci oficial pe care l-a disputat după o pauză de un an, Rafael Nadal a reușit câteva lovituri marcă înregistrată în faț australienilor Max Purcell și Jordan Thompson.

Nadal și Marc Lopez nu și-au putut crea nicio minge de break, în timp ce Purcell și Thompson au câștigat de două ori pe serviciul spaniolilor. Totodată, favoriții gazdelor au servit nimicitor, reușind 12 ași, scor final 4-6, 4-6.

Cel mai important lucru pentru Rafel Nadal este acela că se poate bucura din nou de tenis, după ce a trecut prin momente grele. Matadorul” care s-a recuperat după o operație la șold a glumit și a râs în timpul meciului de duminică.

E imposibil să mă gândesc să câștig turnee astăzi”

În vârstă de 37 de ani, Rafael Nadal a recunoscut că nu se gândește, cel puțin pentru moment, să câștige vreun titlu în circuitul ATP: Este imposibil să mă gândesc să câştig turnee astăzi.

Ceea ce este cu adevărat posibil este să mă bucur de revenire. Nu mă aştept la multe la un an fără să fiu pe teren. Nu pot avea obiective pe termen super lung, pentru că nu mă văd jucând o perioadă super lungă de timp.

Nu ştiu cum vor merge lucrurile în continuare. Nu sunt un jucător care încearcă să anticipeze ce se poate întâmpla pe termen scurt, iar pe termen mediu este şi mai greu”, a spus Nadal, care este însoțit la Brisbane de soție și fiul său în vârstă de un an.

Publicat: 31 12. 2023, 12:12
Actualizat: 31 12. 2023, 12:23