„Putem trece direct la…” VIDEO | Djokovic și Istomin s-au destins la finalul unui game maraton. Ce i-a propus Nole

• Novak Djokovic și Denis Istomin au fost protagoniștii unui moment amuzant în timpul meciului direct de la Australian Open. După un prim game care a durat foarte mult, sârbul i-a propus uzbecului, în glumă, ca setul să meargă direct la tie-break pentru a se încheia cât mai repede.

Istomin l-a eliminat pe Nole, campionul en-titre de la Melbourne, scor (8)6-7, 7-5, 6-2, (5)6-7, 4-6, după un thriller de patru ore și 54 de minute de joc. Game-ul de debut al confruntării dintrei cei doi a anunțat, încă din start, faptul că va fi un meci maraton. Djokovic și-a adjudecat primul joc după nu mai puțin de 16 minute, iar fostul lider mondial i-a făcut o propunere inedită uzbecului. „Putem trece direct la tie-break dacă vrei…”, i-a spus Djokovic lui Istomin, în glumă, când cei doi se odihneau înaintea game-ului doi. Spusele lui Nole s-au adeverit, iar primul set s-a decis în tie-break, scor (8)6-7, în favoarea lui Denis Istomin, locul 117 în clasamentul ATP.

Maratonul de tenis dintre cei doi s-a încheiat după patru ore și 54 de minute de joc, cu victoria lui Denis Istomin în fața favoritului numărul doi al competiției din Antipozi, scor (8)6-7 , 7-5, 6-2, (5)6-7, 4-6. Uzbecul a avansat în turul următor, unde va da piept cu Pablo Carreno-Busta (Spania, 31 ATP). Istomin și-a asigurat un cec în valoare de 130.000 de dolari și 90 de puncte ATP.

„Îmi pare rău pentru Novak, dar am jucat foarte bine astăzi. Cred că m-am surprins pe mine însumi astăzi, în primul rând. Vreau să îi mulțumesc familiei mele, mai ales mamei! Și celor din tribune le mulțumesc, pentru că m-au sprijinit pe tot parcursul meciului. În setul al treilea am simțit crampe, dar cred că a fost bine până la urmă”, a declarat Denis Istomin, la finalul meciului, la Eurosport.

Publicat: 19 01. 2017, 15:02
Actualizat: 19 01. 2017, 15:07