Probleme medicale pentru Simona Halep în primul meci de la Dubai! Românca a cerut intervenția fizioterapeutului

Simona Halep (2 WTA, 28 de ani) a acuzat probleme medicale la spate, la finalul setului secund al meciului cu tunisianca Ons Jabeur (45 WTA, 25 de ani), câștigat cu scorul de 1-6, 6-2, 7-6(7).

După ce a pierdut categoric primul set, scor 1-6, românca a reușit să se impună în cel de-al doilea, scor 6-2, și a dus partida în decisiv. Totuși, imediat după încheierea setului al doilea, Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului.

Urmărește AICI meciul Halep – Jabeur!

Sportiva noastră a acuzat probleme la spate și a avut parte de tratament chiar pe teren. Fizioterapeutul i-a aplicat un masaj în zona lombară, preț de câteva minute, iar în cele din urmă românca s-a ridicat și a început setul decisiv.

Totuși, nu a părut a fi ceva grav. Sportiva noastră a avut parte de o pauză medicală mai scurtă decât atunci când a avut probleme serioase de sănătate. Simona Halep nu a mai jucat la simplu de la sfârșitul lunii ianuarie, de mai bine de două săptămâni, deci. Poate că acesta este motivul pentru care românca a resimțit un disconfort în zona lombară.

Nu este prima dată când Simona Halep acuză dureri la spate. Aceasta a avut probleme similare chiar la finalul sezonului trecut, dar și în urmă cu doi ani, când a lipsit de la mai multe turnee din această cauză.

Drumul Simonei Halep la Dubai

Simona Halep a intrat direct în turul secund al turneului de la Dubai. De cealaltă parte, Ons Jabeur s-a calificat în această fază competițională după ce a învins-o pe americanca Alison Riske, scor 7-6, 1-6, 6-3.

După ce a trecut de jucătoarea din Tunisia, Simona Halep va juca împotriva sportivei din Belarus, Aryna Sabalenka (13 WTA, 21 de ani), care a învins-o în primul tur pe belgianca Elise Mertens (22 WTA, 24 de ani), scor 6-4, 6-3.

Românca a participat și în cadrul probei de dublu, dar a fost eliminată încă din primul tur. Sportiva noastră a făcut pereche cu Julia Goerges (31 de ani, Germania), dar acestea nu au putut trece de cuplul Makoto Ninomiya / Zhaoxuan Yang (25 de ani, Japonia / 25 de ani / China). Asiaticele s-au impus cu scorul de 6-2, 6-1, după doar 52 de minute de joc.

Publicat: 19 02. 2020, 19:17
Actualizat: 19 02. 2020, 20:01