Primul trofeu Nitto ATP Finals pleacă în Franța. Mahut și Herbert au câștigat titlul la dublu, după un parcurs perfect la Londra

Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut au câștigat Turneul Campionilor 2019, la dublu, învingând în finală, scor 6-3, 6-4, perechea formată din Raven Klaasen și Michael Venus (Africa de Sud / Noua Zeelandă).

Francezii au încheiat sezonul 2019 în forță, așa cum l-au și început, cu trofeu la Australian Open. În vârstă de 28 ani, și, respectiv, 37 ani, Herbert și Mahut au dominat copios întrecerea, încheind cele cinci partide de la Londra fără set pierdut.

Cei doi au pornit din grupa în care au evoluat și Horia Tacău și Jean Julien Rojer, liderii mondiali – Cabal și Farah și surprinzătorii campioni de la Roland Garros – Krawietz și Mies.

Francezii au tranșat finala de duminică în 70 de minute, salvând toate cele patru mingi de break ale adversarilor.

Publicat: 17 11. 2019, 19:11