Primul trofeu în 2018: Horia Tecău și Jean Julien Rojer și-au apărat titlul la Dubai

Horia Tecău și Jean Julien Rojer își păstrează coroana la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Favoriți doi pe tabloul de concurs, Tecău și Rojer au câștigat finala împotriva perechii formate din James Cerretani și Leander Paes (Statele Unite / India) cu scorul de 6-2, 7-6(2), într-o oră și 27 de minute.

Campionii de la US Open au dominat startul de meci, câștigând break încă din game-ul al doilea. Cu evoluții sigure la serviciu, cei doi au păstrat cu ușurință avantajul, ba mai mult, la scorul de 5-2 au profitat din nou în game-ul de retur, punând capăt manșei inaugurale cu break, după jumătate de oră de joc.

Tecău și Rojer au continuat asaltul în setul doi, au obținut break-ul la fel de rapid și s-au distanțat la 2-0, însă veteranii Cerretani și Paes (37 și, respectiv, 44 de ani) au găsit breșa în armura perechii româno-olandeze, au răspuns cu rebreak și au echilibrat partida. Tecău și Rojer au irosit patru mingi de break în game-urile patru și șase, iar setul a ajuns la o decizie logică, la tiebreak, în condițiile în care toți cei patru jucători de pe teren au evoluat precis la serviciu.

Deținătorii trofeului au dominat tiebreak-ul și au evitat prelungirea partidei, asigurându-și cele 500 de puncte și un cec în valoare de 170.270 de dolari.

Este al 34-lea titlu ATP al carierei pentru Horia Tecău, al 17-lea alături de Jean Julien Rojer și primul pe 2018. Tecău și Rojer au pierdut doar patru finale disputate împreună – Rotterdam 2014, Sydney și Nice – 2015, Cincinnati – 2016.

Publicat: 03 03. 2018, 17:23
Actualizat: 03 03. 2018, 17:24