Primul meci pe zgură, prima victorie. Marius Copil s-a calificat în turul secund al turneului challenger de la Napoli

Tenismenul Marius Copil (locul 199 ATP) a câștigat, marți, meciul cu Dimitar Kuzmanov (Bulgaria, 329 ATP), scor 6-3, 4-6, 6-2, în runda inaugurală a turneului ATP challenger de la Napoli, Italia, disputat pe zgură și dotat cu premii totale în valoare de 42.500 de euro.

Meciul a durat două ore, iar tenismenul român în vârstă de 25 de ani l-a controlat, cu excepția unui singur moment de nesiguranță, în setul 2. A fost primul meci pe zgură din acest an pentru Marius Copil.

Pe durata partidei, Marius a servit 3 ași și a comis o dublă greșeală, iar procentajul primului serviciu a fost 57%. Copil a fost solid cu primul serviciu și a câștigat 82% dintre aceste puncte, iar pe serviciul 2 și-a adjudecat jumatate dintre puncte. În plus, românul și-a pierdut o singură dată serviciul și a salvat 9 mingi de break. Pe de altă parte, Marius Copil a câștigat 4 game-uri pe serviciul lui Dimitar Kuzmanov (22 de ani).

A fost prima confruntare dintre cei doi tenismeni. Pentru accederea în șaisprezecimile turneului de la Napoli, Marius Copil va primi 8 puncte ATP și 730 de euro.

În turul următor al competiției pe zgură din Italia, Marius Copil îl va întâlni pe italianul Gianluca Mager (21 de ani, 343 ATP), care a produs una dintre surprizele turneului, întrucât l-a eliminat pe germanul Jan-Lennard Struff (locul 112 ATP, favorit 3 la câștigarea competiției), scor 7-6 (4), 4-6, 6-4. Mager a acces pe tabloul principal al turneului italian grației unei invitații din partea organizatorilor. Gianluca este una dintre speranțele tenisului italian și a câștigat mai multe turnee din categoria Futures în 2015.

Publicat: 05 04. 2016, 17:36
Actualizat: 05 04. 2016, 17:51